sreda, 14. avgust 2013

Toskana 4.dan



4. dan: ne boste verjeli: TOSKANA!

Jutranja terapija konj, ravnanje s konji, ki imajo psihične probleme, ogled mesta San Gimignano in sladkanje s sladoledom ter veganska večerja!
 Na včerajšnji degustaciji vin, ki jo je vodil Antonio, lastnik posesti na kateri se zavetišče nahaja, smo poskušali njegova vina in olivno olje. Vin je bilo 7, eno belo, pet rdečih in eno, 13 let staro desertno vino. Imen ne vemo. O vsakem vinu je Antonio povedal nekaj zanimivosti, pa tudi nekaj o zgodovini njihove družine in vile.
 Naš četrti dan pa smo začeli ob 7.30, kjer smo na pašniku blizu našega domovanja poskrbeli za konje in opravili ustrezno terapijo. Nato smo se s kombijem odpeljali do zavetišča, kjer smo opravili zdaj že znano dnevno rutino. Nahranili smo mezga in mu dali ustrezno terapijo, opravili terapijo konj, ki imajo probleme z nogami in piki insektov, očistili in previli smo tudi rano pri konju Jesusu,…
Pozneje smo se zopet osvežili v bazenu, saj so dnevi v Toscani zelo, zelo vroči in mi utrujeni. Po kopanju smo se odpravili nazaj v hišo, kjer smo naredili načrt kako bomo aktivno in kulturno preživeli čas, ki ga bomo imeli pred večernim delom.
Odločili smo se za ogled 21 km oddaljenega srednjeveškega mesta San Gimignano. Seveda s kolesi. Čudovite pokrajine polne vinogradov, oljčnih nasadov, borovih gozdičkov in toskanske vile kmalu nismo več opazili, ker so nam številni klanci jemali sapo. Nato se je odprl pogled na nenavadno mestece na griču iz katerega so štrleli nekakšni stolpi. »Mesto lepih stolpov«, kot ga tudi imenujejo, jih ima sedaj 14 od prvotnih 76. Stolpi brez okenskih odprtin so bili zgrajeni kot zasebne trdnjave in so simbolizirali bogastvo lastnikov. Za turiste je odprt le en stolp na katerega smo splezali tudi mi. Ogledali smo si tudi dva muzeja. In, da ne pozabimo, privoščili smo si najboljši sladoled na svetu in to dva krat. Sladoled s tremi okusi smo pojedli takoj, ko smo ga našli in preden smo mestece zapustili. Že zaradi sladoleda bi se splačalo vrniti v San Gimignano.

RAVNANJE S KONJI, KI IMAJO PSIHIČNE PROBLEME:
Konji so socialne živali in  v naravi živijo v čredah, kjer imajo vzpostavljeno hierarhijo. Po navadi je vodilna kobila. Konji so v naravi plen in nas ljudi prepoznajo kot plenilce. Če se počutijo ogrožene, se branijo z begom, če beg ni mogoč se branijo z brcanjem in grizenjem. Konji se zelo odzivajo na dražljaje okoli sebe, kot so različni zvoki, veter, vonj in prepoznajo tudi človeški strah.
Konji, ki so nastanjeni v zavetišču, kjer opravljamo prakso, so bili legalno vzeti lastnikom, ki niso primerno ravnali z njimi. Zaradi takega ravnanja imajo konji posledično več psihičnih travm, ki so jih na njih pustili neodgovorni ljudje. Takim konjem se moramo zato približati na poseben način. Približamo se jim počasi, umirjeno, nase jih opozorimo z glasom. Ko se konju dovolj približamo moramo paziti, da smo vedno v njegovem vidnem polju, to pomeni, da ne stojimo za njegovimi zadnjimi nogami, ker se nas drugače lahko ustraši in brcne ter nas tako poškoduje. Tudi neposredno pred njim ne stojimo. Najbolje, da stojimo konju ob boku, če se le da na njegovi levi. Če hočemo na določenem delu telesa nekaj pregledati, se moramo konja dotikati po telesu. Začnemo pri vratu, dokler ne pridemo do dela, ki ga želimo pregledati.  Za lažje opravljanje terapije konju nataknemo uzdo. Eden ga drži za uzdo, drugi ga miri in odganja mrčes oziroma boža konja po trebuhu tako, da tretji lažje opravi delo. Po potrebi in le v skrajnjih primerih lahko konju dvignemo eno nogo ali pa držimo za rep. Če hočemo iti okoli konja, se ga dotikamo po hrbtu in ga primemo  za rep, tako nas konj ne bo brcnil saj ve, da gremo okoli njega.
V tem zavetišču poskušajo konjem ustvariti oziroma vrniti občutek in svobodo, ki so jo imeli, ko so še prosto živeli v naravi. Konji niso podkovani jih ne jahajo in ne opravljajo klasične nege kot jo poznamo. Vsaki dan jih pregledajo (kako hodijo, če imajo kakšno rano, zainteresiranost za hrano…), pregledajo pašnike in napajalnike in jim prinesejo seno. Tukaj ne poznajo nobenega prisiljevala ali kakršnega drugega načina fiksacije, ki smo se jih učili v šoli. Če konj noče sodelovati ali začuti bolečino se ravnanje z njim prekine, naredi nekaj korakov v krogu in nato nadaljuje z delom. Zato je tukaj npr. že previjanje manjše rane lahko kar dolgotrajno.
Zvečer ob 21ih se bomo zopet odpravili do zavetišča, kjer bomo poskusili veganske jedi.  Vsi zaposleni v  tem zavetišču so vegani.




Rosso di sera bell’tempo si spera,
rosso di mattina tempesta si avvicina!

Ni komentarjev:

Objavite komentar