torek, 13. avgust 2013

Toskana 2.dan



2. dan TOSKANA  
Praksa in obisk mesta Montaione.

Ob 7:00 smo se sestali z gospodično Angelo v zavetišču za konje, kjer nas je najprej popeljala čez posest in nam pokazala konje za katere bomo skrbeli. Vseh skupaj imajo na posestvu 73 konj in 4 krave, za katere skrbijo prostovoljci ne samo iz Italije, temveč tudi iz cele Evrope. Najstarejši konj ima 33 let. Živijo prosto na ograjenih pašnikih in se pasejo  po čredinkah. Zavetišče dobiva denar od donacij in posvojitev na daljavo, od države pa ne dobijo ničesar. Večina konj je zakonito odvzetih lastnikom zaradi neskrbnega ravnanja z njimi ali malomarnosti. 

Za vsakega konja posebej nam je pokazala kako vodijo evidenco, mapo vkateri so slike po katerih jih bomo prepoznali, seznam konjev v posameznem padoku in posamezne terapije za bolne konje.  Potem smo se vrnili v naš začasni dom, kjer smo si pripravili kosilo, meso in zelenjavo na žaru.  Po kosilu smo si ogledali idilično mestece Montaione.

Montaione se nahaja na hribčku v središču Toskane, 55km od Firenc, na višini 377 metrov. Obdajajo ga vinogradi, oljčni nasadi in drevoredi cipres. Obkroža ga eno od najbolj pogozdenih predelov Toskane.  V tem srednjeveškem mestu turiste najbolj privabijo tipične trgovine in tradicionalne gostilne. Še pred kratkim so se prebivalci Montaiona preživljali z kmetijstvom, danes pa se usmerjajo v zeleni  turizem. Najbolj prodajani  izdelki so oljčno olje in vino.

Po ogledu  smo se vrnili domov, kjer smo se  primerno oblekli ter obuli. Nato smo se odpravili zavetišča, kjer smo s pomočjo Angele, terapevtsko oskrbeli konje z  IAK, ter s kronično respiratornim obolenjem, ter manjše rane. Skupno smo oskrbeli deset konjev


IAK (infekciozna anemija konj)

ETIOLOGIJA
IAK je virusna bolezen kopitarjev, ki jo povzroča virus iz družine retrovirusov. Prenaša se preko sline, krvi, mleka  in drugih telesnih izločkov.  Virus se prenaša tudi s krvosesnimi insekti, z iglami (v primeru da se jih ne menja). Prenaša se tudi z okužene kobile na mladiče, transplacentarno ali transkolostralno.

KLINIČNA SLIKA
Poznamo dve obliki :
Akutno obliko, ki se prepozna po tem, da bolezen nastopi v polni moči. Pod simptome spada visoka vročina, anemija, žival je šibka, pojavljajo se ji edemi po spodnjem delu trebuha in nogah, ima neenakomerno bitje srca  in posledično šibek pulz.
Kronična oblika se kaže, kot občasna stanja povišane telesne temperature, anemija, hujšanje, in občasne otekline spodnjih delov  telesa, konj se hitro utrudi in je ne zmožen za delo. Pojavljajo se lahko tudi abortusi. Konji v nekaterih primerih ne kažejo značilnih simptomov, vendar so testi še vedno pozitivni.


DIAGNOZA
Postavimo jo  na podlagi klinične slike in seroloških testov.

TERAPIJA:
Terapije ni, saj obolele živali izločimo iz reje (samo Italijani so izjeme).
V zavetišču imajo tako obolele konje posebej okoli 3 kilometre stran od posesti. V ograjenem prostoru se nahaja osem obolelih konj, ki jih vsak dan obiščejo zjutraj in zvečer. Prostovoljci jim dajo hrano medtem, ko stalno osebje pregleda konje, daje zdravila in dodatke k hrani, če je potrebno.
Preventiva temelji  na opravljanju rednih seroloških testih pred  transporti, tekmovanjih, razstavah, sejmih, osemenitvami – pripusti,…

Vi mandiamo tanti bacchi è specialmente ai nostri parenti!


Naša hišica iz sprednje strani.
Kosilo na žaru.




Izlet v trgovino.




Ni komentarjev:

Objavite komentar