sreda, 14. avgust 2013

3. dan Toskana



3. dan TOSKANA
Delo s konji, kronična obstrukcija dihalnih poti, BIANKIN ROJSTNI DAN, osvežitev v bazenu in degustacija vin!
Zjutraj smo se zbudili v sončno jutro ob 6.15 in naši profesorici, ki praznuje … rojstni dan, pripravili zajtrk in ji zapeli pesmico Vse najboljše.
Ko smo pozajtrkovali, smo se odpravili na pašnik blizu našega domovanja, kjer smo oskrbeli konje, ki imajo IAK. Nato smo se odpeljali do zavetišča, kjer smo dobili dodatne informacije in pričeli z delom. Dvema konjema smo zamenjali obvezo in očistili rane na nogah, nahranili mezga in opravili terapijo ostalih konj na pašnikih.
Po končanem delu smo si privoščili kopanje v hladnem bazenu na posestvu zavetišča in se po osvežitvi odpravili domov, kjer smo si pripravili kosilo in sicer makarone z bolonjsko omako iz Lidla.
Medtem, ko si je nežnejša polovica privoščila počitek, so slovenski fantje pomili posodo in se odpravili po presenečenje za Bianko. Kupili so tiramisu, balooooooone in roza svečke. Bili smo tiho kot miške in se po prstih odpravili do njene sobe, kjer smo jo zbudili in ji zopet zapeli slavnostno pesem.
Ob 17. uri smo zopet odšli na pašnik, kjer smo opravili še večerno oskrbo konj.  
PONAVLJAJOČA OBSTRUKCIJA DIHALNIH POTI:
Etiologija: POD ali tako kot smo jo imenovali včasih naduha se pojavlja pri kopitarjih, še posebej pri mlajših živalih. Povzročajo jo spore gliv v senu in slami zato se ponavljajo v zimskem času, ko so konji uhlevljeni.  Poleti pa lahko pride do obstrukcije zaradi cvetnega prahu, plesni v senu,prahu  na  ležiščih in drugih dražečih elementov v okolju. Dalj časa kot so izpostavljeni, hujša je oblika bolezni. Bolezen lahko povzroči tudi infekcija pljuč.
Klinična slika:  Kašljanje, pospešeno in oteženo dihanje, abdominalno dihanje (posledično so trebušne mišice bolj izražene), zožitev dihalnih poti, rumen nosni izcedek. Povišana telesna temperatura ni znak POD-a. Apetit je normalen vse do tedaj ko se simptomi ne poslabšajo in ima izredne težave z dihanjem.  Bolezen se postopoma stopnjuje. Če se simptomi hitro prepoznajo že dobra prehrana in čist hlev lahko upočasni ali popolnoma prepreči nadaljnji razvoj bolezni in konj lahko opravlja skoraj enako fizično delo kot poprej.
Diagnoza: postavljamo jo na podlagi klinične slike, pregleda nosne sluznice, nosnega izcedka (pod mikroskopom) v katerem iščejo sledi spor gliv.
Preventiva: Urejene zoohigienske razmere in primerna krma.
Terapija: Neprimerno krmo zamenjamo s krmo, ki ne vsebuje prahu ali plesni. Zdravimo tudi s posebnimi zdravili, ki jih predpiše veterinar. V zavetišču, kjer opravljamo prakso uporabljamo Jodoresp, ki ga dodamo v krmo. To je nekakšen sirup z dodatkom evkaliptusa, ki ga dodajo majhni količini okusne krme. V nekaterih primerih uporabimo tudi Ventolin. Seno s katero krmijo obolele konje namočijo v poseben kontejner v kateri se dovaja para in v dveh urah odstranijo vse nečistoče, ki bi jim lahko škodile.
Zdaj se nam že mudi na degustacijo vin!
Buona notte e sogni d'oro!
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                






Ni komentarjev:

Objavite komentar